Ogrody Pauliny

PROJEKTOWANIE OGRODÓW

WYBRANE PROJEKTY I ARTYKUŁY

Projektowanie ogrodów

 

Projektowanie ogrodów to moja miłość i mój zawód.
Pokochałam wszystkie rośliny bez wyjątku – przecież wiosną, nawet mlecze (Sonchus oleraceus L.) cieszą swymi żółtymi kwiatami. Zrozumiałam, że nie należy jednymi się zachwycać, a inne nazywać chwastami. Trzeba układać z nich piękne bukiety, a czasem pogodzić ze sobą skłócone. Inne należy rozdzielać, by nie skrzywdziły się nawzajem – jak dzieci.

Projektowanie ogrodów – architektura krajobrazu

Jestem architektem krajobrazu, każde zadanie projektanckie traktuję z pokorą. Zagospodarowanie przestrzeni dla własnych potrzeb, rozumiem jako szukanie i odkrywanie piękna pomiędzy komfortem użytkowania a oczekiwanym wrażeniem estetycznym. Staram się estetykę i użyteczność postrzegać integralnie, na zasadzie synergii – by były dla siebie wyzwaniem, zadaniem i dopełnieniem, a nie ograniczeniem i konfliktem zmuszającym do kompromisu.

Ogród, to z jednej strony otoczenie domu, ale jednocześnie element całego krajobrazu. Prace nad projektem rozpoczynam więc zazwyczaj od studium krajobrazu. Staram się by projekt przyszłego ogrodu wpisywał się harmonijnie i ubogacał istniejącą przestrzeń. Zdarza się, że jest to swoistego rodzaju mediacja pomiędzy oczekiwaniem estetycznym inwestora a rzeczywistymi możliwościami lokalizacji, bo przecież każdy projekt, a w konsekwencji jego realizacja, to kreatywna wypowiedź za którą czuję się odpowiedzialna.

Projekt zagospodarowania przestrzeni wokół domu to nie tylko ogród rozumiany jako miejsce dla wymarzonych roślin. To kompleksowa propozycja zagospodarowania terenu wraz z infrastrukturą rekreacyjno-parkową odpowiadającą oczekiwaniom użytkowników – to dla dzieci plac zabaw, dla dorosłych miejsce rekreacji… bo ogród to część domu pod gołym niebem.

Zapraszam do zwiedzania mojego serwisu internetowego

Projektowanie ogrodów – Architektura krajobrazu – Gniezno

Architekt Krajobrazu
mgr inż. Paulina Święcichowska
62-200 Gniezno
Orzeszkowej 16/5

tel. 517 356 341

pracownia@ogrodypauliny.pl